با کودکی که ریخت و پاش هایش را جمع و جور نمی کند، چه کار کنیم؟ ارائه راهکار

اتاقکی برای نقاشی

بخش زیادی از به هم ریختگی اتاق کودک به خاطر وسایل نقاشی است. علاوه بر اینکه همیشه مدادرنگی ها و کاغذهای کودک شما روی زمین پخش می شود، خیلی وقت ها رنگ ها روی زمین می ریزند و کف و دیوارها را کثیف می کنند و تمیز کردن آن، وقت زیادی از شما خواهد گرفت البته اگر واقعا بتوانید اتاق را مثل سابق تمیز کنید.
برای جلوگیری از به هم ریختگی یا کثیفی ایجاد شده با وسایل نقاشی، بهتر است گوشه ای از اتاق را به این کار اختصاص دهید.
با این روش هر اتفاقی که بیفتد برای همان قسمت خواهد افتاد و شما از تمیز کردن همه اتاق نجات پیدا می کنید. برای این کار یک پایه تهیه کنید و روی آن کاغذ رولی یا چند کاغذ بزرگ روی هم بگذارید
می توانید جلوی پایه قفسه کوچکی برای قرار دادن وسایل نقاشی بگذارید؛ یک لبه کوچک که فرزند شما بتواند رنگ و چیزهای دیگر را روی آن بگذارد. می توانید کف آن بخش از اتاق روزنامه یا سفره پهن کنید تا چیزی روی زمین نریزد.
اگر فرزند شما بیشتر از این حرف ها کثیف کاری می کند، می توانید دیوارهای اطراف را هم با کاغذ یا روزنامه بپوشانید. این روش علاوه بر اینکه همیشه اتاق را تمیز و مرتب نگه می دارد، باعث می شود همیشه نقاشی کودک شما جلوی چشم باشد و او به نقاشی کردن بیشتر تشویق شود.

روشن صحبت کنید

هنگامی که می خواهید کودکتان وسایلش را جمع و جور کند، به روشنی و با کلماتی ساده به او بگویید که دقیقاً چه کاری را باید انجام دهد. با لحنی مهربان ولی قاطع صحبت کنید و هرگز با تحکم فرمان صادر نکنید. اگر کودکتان پاسخ نداد، درخواست خود را ۵ ثانیه بعد مجدداً تکرار کنید. اگر با این که می دانید هر ۲ بار را شنیده است، هنوز واکنش نشان نمی دهد، پیامدهای کارش را به او نشان دهید.

برای کودک انبارهایی جذاب ایجاد کنید

برچسب‌های تصویری برای روی کشوها و درهای کمد کودک تهیه کنید تا بدین ترتیب به کودک کمک کنید جای لوازم را بهتر و راحت‌تر پیدا کند. برای این کار می‌توانید از نقاشیهای خود کودک یا تصاویری که از مجلات در می‌آورید استفاده کنید. زیر هر تصویر هم با خط خوانا و درشت طوری که خواندن آن برای کودک راحت باشد، نان لوازمی که باید در آن قسمت قرار گیرد را بنویسید.

جمع و جور کردن را تبدیل به یک بازی کنید

مثلا یک زمان ده دقیقه‌ای را با ساعت تنظیم کنید و به کودک بگویید “بیا ببینیم تا ده دقیقه‌ای که این ساعت زنگ می‌زند می‌توانی تو تکه‌های پازل را جمع کنی و من هم لباس‌های عروسک را جمع کنم؟”

پیامدهای کار کودک را به او نشان دهید

برای این که دستورات شما معنی دار باشند، کودکتان باید بداند که اگر او کاری را که شما خواسته اید، انجام ندهد، جای بحث ندارد. شما آن کار را به جای او انجام نخواهید داد و او پیامدهای کارش را بلافاصله خواهد دید.

دست کودکتان را بگیرید و او را وادار به انجام کار کنید

اگر این راه را انتخاب می کنید، بعد از ۵ ثانیه، یک بار دیگر دستور را تکرار کنید. سپس دست های کودکتان را بگیرید و او را در موقعیت عمل قرار دهید.

از محرومیت موقت استفاده کنید

او را مدتی جریمه کنید و سپس از او بخواهید چیزی را که از او خواسته اید، اجرا کند.

از تصحیح بیش از حد استفاده کنید

اگر کودکتان از دستورات شما اطاعت نمی کند، وانمود کنید که فکر می کنید، او نمی داند چطور باید کارش را انجام دهد و او را وادارید که با نظارت شما، وظیفه اش را چندین بار انجام دهد.
به تدریج به او بفهمانید که هر چیز را که تا انتهای روز جمع نکند، برای مدتی، مثلاً یک هفته، مال شما خواهد شد. این وسایل را تا مدت معین داخل جعبه مخصوص (جعبه جریمه) بگذارید و اطمینان حاصل کنید که کودکتان می داند که اگر این اتفاق دوباره تکرار شود، مجدداً جریمه خواهد شد.

کارهای کودک را اصلاح نکنید

وقتی کار مرتب کردن اتاق کودک انجام شد،‌کارهایی که به نظر شما به خوبی انجام نشده را دوباره خودتان انجام ندهید. رو تختی صاف نیست؟ نباید شما آن را صاف کنید. عروسک‌ها و لوازم‌شان به خوبی در قفسه مرتب نشدند؟ نادیده بگیرید. مطمئن باشید در سایه تکرار این کارها، کودک می‌آموزد که به خوبی از عهده انجام آنها بر آید. مسلم است یک کودک ۴ ساله نمی‌تواند به خوبی یک آدم بزرگسال از عهده انجام کارها برآید.

تمیز کردن پیش از انجام کارهای جدید

این عادت را در خانه خود به وجود بیاورید که پیش از انجام هر نوع بازی جدید باید وسایل بازی قبلی را جمع کرد. ابتدا شاید کودکان در برابر این قانون جدید واکنش منفی نشان دهند اما پس از مدتی متوجه می شوند اگر همکاری کنند، سریع تر می توانند بازی کنند. برای رسیدن به این هدف، باید به کودک خود گوشزد کنید تا زمانی که همه وسایل سرجای خود قرار نگیرند از بازی خبری نیست. این کار به مرور به یک عادت تبدیل می شود و کودک خودش به طور خودکار وسایل را پس از هر بازی جمع می کند

پیشگیری کنید و انگیزه بدهید

با استفاده از تخیل خود، احساس مرتب بودن را در کودکتان برانگیزانید.
از زمان سنج استفاده کنید. کودکتان را وادارید که رکورد جهانی جمع کردن وسایل را بشکند.
از کودکتان بخواهید که شما را غافلگیر کند. به کودکتان بگویید که برای ۵ دقیقه اتاق را ترک می کنید و وقتی برگشتید می خواهید ببینید که مانند جادوگرها، به سرعت، تمام اسباب بازی ها را سر جایش گذاشته است یا نه.
بازرسی کنید. وانمود کنید که کاراگاه مشهوری هستید و دنبال وسایلی می گردید که سرجایشان نیستند. یا این که نقش بازرسی را بازی کنید که می خواهد بداند جای صحیح اشیا کجا است.
از قانون «بیرون آوردن» استفاده کنید. اگر کودک شما دوست دارد هر بار که بازی می کند، همه اسباب بازی هایش را با هم بیرون بیاورد، به او بگویید که قوانین تغییر کرده اند. از این به بعد، اگر می خواهد که یک اسباب بازی را بردارد، باید اسباب بازی قبلی را سر جایش بگذارد.

درباره نویسنده

مقالات مرتبط