اضطراب در کودکان۲

اضطراب عبارت است از یک احساس، ناخوشایند و مبهم هراس و دلواپسی با منشاء ناشناخته، که به فرد دست می‌دهد و شامل عدم اطمینان، درماندگی و برانگیختگی فیزیولوژی است. وقوع مجدد موقعیت‌هایی که قبلاً استرس زا بوده‌اند یا طی آن‌ها به فرد آسیب رسیده است باعث اضطراب در افراد می‌شود.
مطالعات نشان می دهد که کودکان نیز مانند بزرگسالان دچار اضطراب می شوند . اضطراب به معنای حالتی از یک احساس قوی و نیرومند در بی تابی ، بیم و ترس ریشه دار و عمیق درباره ی یک رخداد نامعلوم است
دکتر زهرا غلامی حیدرآبادی، دکترای مشاوره و مدرس دانشگاه فرهنگیان میگوید همین که تصمیم می گیرید کودکتان را به مهدکودک یا مدرسه بفرستید یا حتی برای چند ساعت پیش یکی از
اقوام بگذارید، شروع می شود.
کودک به هر کاری متوسل می شود تا شما را از این کار منصرف کند.
گریه می کند، داد می زند، حتی سردرد و سرگیجه سراغش می آید تا شما او را رها نکنید.
شاید در این مواقع با خودتان بگویید که «داره خودشو لوس می کنه!» و بدون توجه به علائمی که نشان
می دهد او را در موقعیت رها کنید، اما واقعیت این است که او دچار اضطراب شده و نمی تواند
کنترلی بر این اضطراب داشته باشد.
اگر فکر می کنید استرس و اضطراب فقط به دنیای بزرگ ترها تعلق دارد، اشتباه می کنید
*از علایم اضطراب می‌توان موارد زیر را نام برد:
– احساس خستگی
– عصبی بودن و بی‌قراری
– ترس و نگرانی
– بی خوابی یا بدخوابی
-تپش قلب و تنفس نامنظم و سریع
– عرق کردن
– سردرد و سرگیجه
– مشکل در تمرکز و حافظه
– لرزش یا پرش عضلات
– تکرر ادرار
به بدترین گزینه فکر می کنند
اگر برای بچه ها مشکلی پیش بیاید همیشه به بدترین گزینه فکر می کنند. به جای اینکه امیدوار باشند، نا امیدی همه ی وجودشان را فرا می گیرد.
مثل همیشه غذا نمی خورند
عادت های غذایی کودکان هم شبیه بزرگسالان به احساسات شان بستگی دارد. کودکانی که اضطراب دارند، ممکن است به صورت ناگهانی از غذایی که همیشه دوست داشتند، بدشان بیاید و یا نسبت به وعده غذایی خود وسواس زیادی به خرج دهند. کودکان مضطرب تمایل دارند مخفیانه غذا بخورند، در این صورت می توانند خودشان انتخاب کنند و یا به شکلی که می پسندند غذا بخورند.
مشکلات جسمی پیدا می کنند
بیشتر کودکانی که اضطراب دارند از یک سری مشکلات جسمی هم شکلایت می کنند، مثل سردرد، دل درد، درد ماهیچه ها. این علائم ممکن است باعث شود فرزندتان نتواند مدرسه برود یا در کلاس های فوق برنامه اش شرکت کند. واکنش های فیزیکی نسبت به اضطراب زمانی در فرزندتان نمایان می شود که او نتواند در مورد احساسش با کسی صحبت کند. شاید شما هم عصبی شوید و تصور کنید فرزندتان ادای مریضی را درمی آورد، اما در واقع این اضطراب است که در پس این علائم نهفته است.
ادامه دارد…
نازنین عاطفی کارشناس ارشد روانشناسی

درباره نویسنده

مقالات مرتبط